Bilim adamları Beyne bilgi ve beceriler yüklemenin yöntemini bulmuşlar

0
12

Tıpkı “The Matrix” filminde olduğu gibi bilgileri direkt olarak beyninize enjekte etmek uykuya dalmak kadar kolay olacak. En azından bilim adamları yakın zamanda böyle olacağına inanıyorlar. Araştırmacılar, bilgileri doğrudan her herhangi bir kişinin beynine gönderebilen ve onları “Hayatı taklit eden sanatla” karşılaştırarak daha az zaman içinde yeni beceriler kazandıran bir simülatör yarattıklarını iddia ediyorlar.

Onlar bunun Matrix tarzı ani öğrenmeyi gerçekleştiren karmaşık programın gelişiminde ilk adım olduğuna inanıyorlar. “Neo-noir” bilimsel kurgu klasiklerinin başkahramanı olan Neo, savaş sanatının doğrudan beynine yedirilmesinden sonra, Kung fu yu birkaç saniye içinde öğrenir.

Merkezi, Kaliforniya’da bulunan “HRL Laboratories” araştırmacıları öğrenme yeteneğini güçlendirmenin bir yöntemini bulduklarını, ama Hollywood filmlerindekinden farklı olarak bunun daha küçük ölçekte mümkün olabileceğini belirtiyorlar.

Onlar, eğitimli bir pilotun beynindeki elektrik sinyallerini detaylı şekilde incelediler ve daha sonra, verileri gerçek bir uçuş simülatöründe deneyimsiz pilota transfer ettiler. “Human Neuroscience Frontiers” adlı dergide yayınlanan makalede, elektrot yerleştirilmiş baş kapakları aracılığıyla beyin simülasyondan etkilenen bölgelerin pilotluk becerilerinin geliştiği ve sonucun plasebo grubundakilerle kıyasla% 33 daha iyi olduğu belirtiliyor.

“Sistemimiz kendi türünün ilk örneklerindendir. Bu bir beyin simülasyonu sistemidir” diyen Dr. Matthew Phillips aynı zamanda bu yöntemin dil öğrenme, sürüş öğrenme, sınava hazırlanmak gibi belirli süreçleri kolaylaştıracağına inandığını söyledi.
“Bilimsel kurgu gibi görünüyor, ama sistemimizi geliştirmek için büyük bilimsel temeller var. Yeni şeyler öğrenirken, beynimiz fiziksel olarak değişir. Bağlantılar” neyroplastika “denilen süreçle oluşur ve güçlenir. Sistemimizin yaptığı iş, öğrenirken beynimizin belli bölümlerindeki değişiklikleri hedefe almaktır. Bu yöntem aslında oldukça eski bir yöntemdir. Eski Mısırlılar 4000 yıl önce ağrıları azaltmak veya onları tetiklemek için elektrikli balıklardan kullanıyorlardı. Bunu beyninize uyguladıktan sonra sizin beyniniz benim beynimden daha farklı olacak. Beyin simülasyonu, öğrenmeyi kolaylaştırmak için en etkili yöntemlerden biri olacak. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here