Cihazlara toz ile enerji sağlanması mümkün olacak

0
89

ABD ordusunu cihazların yedek bataryalarının oluşturduğu yükten kurtarmak isteyen bilim insanları, suyla teması halinde yüksek miktarda enerji üreten bir toz geliştirdiklerini açıkladılar. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazların son yıllarda oldukça etkin bir şekilde kullanılmaya başlandığı alanlardan biri de, silahlı kuvvetler yani ordular oldu.

Askeri personelin işini oldukça kolaylaştıran bu mobil cihazlar ile yaşanan en büyük sıkıntı ise, pili tükendiğinde iletişim kesildiği için yedek pil veya güç kaynağı gibi ek cihazları taşımak zorunda kalmaları.

ABD ordusunda görevli uzmanlar, pillerin oluşturduğu yükü hafifletmek için gerçekleştirdikleri çalışmalarda, kullandıkları deneysel malzemelerden birisinin suyla temas halinde yüksek miktarda enerji ürettiğini tespit ettiler.

Ubergizmo ya göre ABD’nin Maryland eyaletinde olan ABD Kara Kuvvetleri araştırma laboratuvarında görevli uzmanlar, nanogalvanik alüminyum bazlı bir tozu su ile temas ettirdiler ve sonrasında su üzerinde kabarcıklar meydana geldiğini fark ederek daha detaylı bir araştırma yapmaya başladılar.

Uzmanlar detaylı bir araştırma sonucu meydana gelen reaksiyonun, suyun oksijen ve hidrojen elementlerinin birbirinden ayrılmasına neden olan bir hidrolize sonucu olduğunu fark ettiler. Az miktarda su ile karıştırılan tozun oyuncak bir tankı çalıştırmayı başardığını belirten uzmanlar, yaklaşık 1 kilogramlık bir toz ile sadece üç dakika boyunca 220 kilovat enerji üretimi yapılabileceğini belirtiyorlar.

Laboratuvarın silah ve malzeme araştırma direktörlüğünü yürüten fizikçi Anit Giri, bu gelişmenin oldukça heyecan verici olduğunu ancak günlük hayatta kullanılmasının şuanda mümkün olmadığını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here