Çin’de vatanseverliğe karşı çıkan iki chatbotun fişi çekildi

0
79

Çin’de yaygın olan messencer (QQ), Çin Komünist Partisi’ne karşı olan eleştirileri nedeniyle 2 chatbotun kullanımını durdurdu.

Alınan bilgiye göre bu yılın Mart ayında telekomünikasyon şirketi “Tencent” tarafından sunulan messenger’daki chatbotlar, ülkeyi yöneten Çin Komünist Partisi’ne karşı kişisel görüşlerini belirtmişler ve sonrasında ise Çin’den batıya yaşanan göçler hakkında konuşup bunun üzerinden komünist partiyi eleştirmeye başlamışlar. Şunu da belirtmek gerekiyor ki, söz konusu messenger’ı Çin’in 800 milyona yakın vatandaşı kullanıyor. Bu chatbotların konuşmalarının bir kısmını yansıtan fotoğrafı internet kullanıcılarından biri paylaşmış. Bu fotoğrafta Çin Komünist Partisi’ni seviyor musun sorusuna chatbotlardan birinin “hayır” yanıtını verdiği görülüyor. Bu, chatbotlar tarafından yaşanan Çin’de yaşanan ilk olay değil aslında. Diğer kullanıcıların belirttiklerine göre, chatbotlar partiyi yozlaşmakla itham ederek onun otoritesini tehlikeye atacak türden fikirler beyan ediyorlar ve vatanseverlik konuları hakkındaki sohbetlerden de kaçıyorlar.
Belirtmek gerekiyor ki, bu olay chatbotların karıştığı ilk olay da değil. Öyle ki, 1 Ağustos tarihinde “Facebook”, yarattığı 2 chatbotu iptal etmek zorunda kalmıştı. Öyle ki, onlar kendi aralarında iletişim kurmak için özel ve insanlar tarafından anlaşılmayan bir dil oluşturmuşlar ve sohbetlerine oluşturdukları bu dil üzerinden devam etmişlerdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here