Dünya’ya benzeyen 2 yeni potansiyel gezegen bulundu

0
48

12 ışık yılı uzaklığında Dünya’ya benzeyen 2 yeni potansiyel gezegen bulundu

Uluslararası araştırma Güneşin benzeri Tau Kita adlı yıldızın etrafında Dünyanın ölçülerine yakın 4 gezegenin döndüğünü keşfetti.

Bunlardan ikisi, yaşamın var olabileceği bölgede bulunuyor ve büyük olasılıkla, yüzeylerinde yaşamın oluşması için uygun bir ortam var olabilir. Belirtmek gerekiyor ki, Tau Kita adlı yıldız, Dünyadan 12 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Keşfedilen yeni gezegenlerin kütleleri, Dünya kütlesinin 1.7 sine denk geliyor. Böylelikle bu gezegenler, Güneş’e yakın yıldızların etrafında şimdiye kadar keşfedilen en küçük gezegenler. Yeni gezegenlerden ikisi, yaşamın oluşması için uygun şartlara sahip olabilir.

Bu ise demek oluyor ki, onların yüzeylerinde su, sıvı şeklinde olabilir. Fakat yıldız yörüngesinin çevresindeki toz diski bu ihtimali biraz düşürebilir. Çünkü bu gezegenler, Astroidler tarafından bombardımana uğruyorlardır. Buna rağmen bilim adamları bu gezegenleri gözlemlemeye devam ediyorlar. Yeni teknolojiler aracılığıyla yaşam için uygun olup olmadıklarını öğrenmek mümkün olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here