En sevdiğiniz şarkıyı bir bileşik ile resim eserine çevirebilen şirket: Vibrato

0
94

Amerika’da bir şirket en sevdiğiniz şarkıyı, arzu ettiğiniz ses kaydını duvarınıza oynatabileceğiniz bir sanat eserine dönüştürüyor. İster çocuğunuzun ilk kez “anne-baba” deyişini, ya da en sevdiğiniz şarkıyı kağıt üzerinde ebedileştirebilirsiniz.

Bu görsel size psikiyatristlerin kullandığı Rorshach testini hatırlatabilir ama gözleriniz sizi aldatmasın; bu soyut sanat aslında bir şarkıdır!
Vibrato müzik anlayışı olarak bir türlü sesin tonlarını hızla değiştirerek farklı sesler tutmaya denir. Bu hem vokal performans hem de aracı çalan müzisyenler tarafından kullanılıyor.
Vibrato şirketi ise, oldukça analog bir yöntem kullanarak ses dalgalanmalarını ile bir bakıma Otoportret resime çevirir.

Hafif sulandırılmış bileşik bir hoparlörün üzerine çekilen plastik bir tabakaya damlatılır.Bileşik kumandadan gelen dalgalanma ile adeta dans ediyor ve yayılarak kendine özgü bir görsel yaratıyor.Ortaya çıkan bu bileşik lekesi daha sonra bilgisayar ortamında basılıyor ve son haline getiriliyor.

Bu girişimin kurucusu Ismael Sanchez daha kısa ve daha düzgün seslerin inceltilmiş mürekkeple daha iyi ortaya çıktığını anlatıyor.
Ortaya çıkan vizualın çok özel olması için cihazın da buna göre donatılması gerekir. Örneğin daha kuvvetli ya da inişli çıkışlı sesler çok daha fazla dalgalanma yarattığı için mürekkebi dağıtabiliyor, bu yüzden sesler resme dönüştürmek için öncelikle düzgün ayarlanabilmesi gerekiyor. Sevgilisi Ashley Langa ile birlikte bu fikri evinde denemeye başlayan Ismael, ses güçlendiricilerin sesini günlerce yüksek seste saklayınca komşularından oldukça fazla şikayet duyuyordu.

Fakat Ismael ve Ashley-in keşfi seslerin vizuallaşması konusunda daha organik yollar arayan kişilere harika bir teknik sunuyor.
Cihazın son hali dışarıya ses vermiyor, yani rahatsız olan komşular artık söz konusu değildir.
Varış filmini izleyenler uzaylıların dilini hatırlayabilir, Sanchez-inde ilhamı da çok benzer bir noktadan geliyor.Yazıcı mürekkebi ile baskı yöntemleri çalışırken, sinestezi anlayışı ile tanışan Ismael Sanchez insanların farklı duygularını birbiriyle ortaklaşa fark edilebileceğini öğrendi.
Bu da onun duygularımız ve kurduğumuz iletişim arasındaki ilişkiyi sorgulamasına neden oldu.”İnsanların tercih ettiği iletişim yolları genellikle düz ve tek boyutludur,” diyor Sanchez ve ekliyor”Sesler bəzilərimizin birbirimizle konuşurken kullandığı yollardan biridir ve sesleri başka fromalarda kullanabileceğimiz ya da göreceğimiz yolların olması benim ilgimi çekiyor.”Varış filmindeki heptapodların dili aslında bunun tam tersi çünkü herhangi bir sesle temsil edilmeden bir anlam ifade ediyordu.
Vibrato vizualların bununla ortak noktası ise her bir görsel olan sır ve insanların burada aslında neye baktıklarını anlamıyor olmasıdır.Sanchez şöyle anlatıyor, “vibrato, nereden geldiğini öğrendiğiniz zaman tamamen yeni bir anlam kazanıyor.”


Sonuç olarak bu görseller aynen bizim parmak izlerimiz gibi farklı seslere ait eşsiz izlerdir!En sevdiğiniz sesin karmaşık halini görmek isterseniz Ismael ve Ashley-i sayfasına buradan bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here