IOS ve Android arasındaki farklar

1
117
ios-ve-android-arasindaki-farklar
ios-ve-android-arasindaki-farklar
ios ve android arasindaki farklar

IOS ve Android arasındaki farklar temel olarak şunlardır;

Android ve iOS Dünyada en çok kullanılan 2 mobil işletim sistemidir. Aralarında çok  temel bazı farklar var. Android’i Google geliştiriyor, IOS u da Apple geliştiriyor. Öncelikle Android açık kaynaklı bir işletim sistemi isteyen her üretici Android’i alıp ürettiği akıllı telefona kurarak bu telefonu dağıtabiliyor. Bu lisans bedellerini düşürüyor ve çok ucuz akıllı telefonların piyasaya sürülebilmesini sağlıyor. Apple bunun tamamen tersi  IOS kaynak kodları tamamen kapalı ve IOS lu cihazları sadece Apple üretiyor. Dolayısıyla örneğin  iPhone dışında iOS kullanan bir akıllı telefona rastlamamız mümkün değil. Android’in açık kaynaklı olması onun daha özgür ve daha esnek bir işletim sistemi olmasını sağlıyor. IOS’un kullanımı pek çok kullanıcıya daha kolay gelebilir ama kapalı bir sistem olması sebebiyle kullanıcı deneyiminde bir değişiklik yapmak hemen hemen mümkün değil.Android bu konuda kullanıcılara çok daha fazla seçenek sunuyor.

Android’in esnekliği ve genişliği bir avantaj iken IOS un avantajı donanım ve yazılımın birlikteliği ile entegrasyonun ve homojen bir kullanıcı deneyiminin son derece stabil bir şekilde sağlanmasıdır. Yani iOS ve Android birbirinden farklı tecrübeler sunmaktadırlar. Kullanıcı arayüzü deneyiminden uygulamaların geliştirilmesindeki faktörlere kadar pek çok konu değişiktir.

Tabii ki IOS ve Android arasındaki farklar ile avantajlarına ve dezavantajlarına baktığımız zaman burada şunu da sormamız gerekiyor; geliştiriciler açısından mı? tüketiciler açısından mı?

Geliştiriciler açısından IOS un avantajları bariz. son derece stabil bir ekosistem üzerinde sunulan uygulama geniş bir pazarda alıcı buluyor ve Android’e göre çok daha fazla para kazanma imkanı doğuruyor. Ancak Android üzerinde geliştirdiğimiz uygulama çok daha farklı cihazlarda kullanılabiliyor ve siz ürününüzü,uygulamanızı çok daha geniş ve esneklikle kullanabiliyorsunuz yani burada önemli olan hem hedef kitlemiz Hem de nasıl bir ekonomik model izleyebiliriz. Kullanıcılar açısından avantajları ve dezavantajlarına baktığımızda da IOS’ta cihazınızı değiştirdiğiniz zaman sadece yeni senenin yeni bir modelini almış oluyorsunuz. Kullanabileceğiniz cihaz sayısı ve çeşitliliği o kadar fazla değil Android’de ise alışık olduğunuz işletim sisteminden ve arayüzden bahsetmeden seçebileceğiniz son derece farklı cihazlar vardır. Yani kullanıcı deneyiminin tek elle veya çift elle farklı şekilde kullanılabilen değişik cihazlarda tekrar devam ettirebilirsiniz ve bilgilerinizi kaybetmez,aktarmak zorunda kalmazsınız. Kısaca IOS ve Android arasındaki farklar bunlardır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here