Sigara filtrelerinden yol yapılacak!

0
14

Yüzlerce zehirli kimyasal maddeden oluşan sigara filtreleri, çevreye bilinçsizce atılıyor. Araştırmacılar, sigara filtrelerinden yararlanarak daha dayanıklı asfalt elde etmeyi başardı.

Her yıl üretilen 6 trilyon sigara ile 1.2 milyon tondan fazla filtre çöpü üretilmiş oluyor. Zehirli bir atık olan bu filtreler genellikle çevreye bırakılarak kirliliğe neden oluyor. Avustralya’daki RMIT Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sigara filtrelerinin güvenli bir şekilde kullanılmasının yeni bir yolunu bulmuşlar.

Asfaltın, bu olağanüstü yapı malzemesinden nasıl yararlanabileceğini tetkik eden grup öncelikle içindeki zehirli kimyasal maddelerin çevreye sızmasının önlenmesi için parlatıcı bal mumu ve bitümlü izolasyon geliştirdiler. Daha sonra sigara filtre atıklarını sıcak asfaltın yapısına dahil ederek daha yoğun bir yapıya sahip olmasını sağladılar.

Sigara filtreli asfaltın testlerini gerçekleştiren grup, trafiğin yoğun olduğu zamanlarda asfaltın daha dayanıklı olduğunu gösterdiğini belirtiyor.
Ayrıca yeni asfaltın diğer asfaltlara kıyasla ısınmaya daha az eğilimli olduğunun gözlendiği de bildirildi. Bu durum kentlerde, yollardan kaynaklı ısı artışını da önleyebilir.

Bu uygulama, büyük bir atık sorununu giderirken aynı zamanda yeni bir yapı malzemesi yaratılabileceğini de gösterdi. Böylece sigara filtrelerindeki yüzlerce zehirli kimyasal madde kontrol altına alınmış ve daha dayanıklı yollar elde edilmiş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here