Steve Jobs’un hayatında unutamadığı 10 anı(Hayat hikayesi).

0
84

Steve-Jobsun-hayatında-unutamadığı-10-aniTeknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Steve Jobs ‘un hayatında yaşanan 10 değerli ve akılda kalan anıları sizinle paylaşıyoruz. Buyurun, Apple şirketinin büyümesinin 10 seri aşaması.

 

1976 yılında evinin garajında ortağı Steve Wozniak ile Apple Computer’ı kuran steve jobs İlk ürünleri olan Apple kişisel bilgisayarını 666 dolara satarak uzun bir yolun başlangıcını yaptılar.

Steve-Jobsun-hayatında-unutamadığı-10-ani-2

1983- Ömrünün sonuna kadar tatlı su satmaya devam edecek misin?

1983 yılında Apple hızla büyümeye devam ediyordu. Bu sıralarda şirketin sahiplerini yeterli görmeyen Steve, Pepsi CEO’su John Sculli’ni çeşitli yollarla Apple’a getirmeye çalışıyordu. Görüşmelerin birinde Sculli’ye şöyle bir soru sordu “ömür boyunca tatlı su satmaya devam etmek yoksa dünyayı değiştirmek mi istiyorsun?”. Bu olaydan sonra şirket teknolojik açıdan gelişim gösterse de ürün satışlarındaki azalmalar şirketin durumunu git gide kötüleştirdi.

1985- Apple’dan büyük olduğunu düşünüyordu …

İki yıl önce John Sculli ile ortak olan Steve’in işleri iyi gitmiyordu, sık sık yaşanan tartışmalar, fikir ayrılıkları Steve ve Sculli nin ilişkilerini gerginleştirdi. Sonuçta ortağı tarafından Apple’dan kovulan Steve Jobs, çok geçmeden kendisinin yeni şirketi olan Next Computer’ı kurdu ve bu attığı bu adımla Apple’dan büyük olduğunu düşünüyordu.

1996- Steve Job-sun Apple’a dönüşü.

1996 yılında Next Computer’ın hızla büyümesi Apple’ın dikkatini çekti. Next Computer’ı alarak Steve Jobsu yeniden Apple’a almak isteyen Apple sahipleri, bunu başardı. Gil Amelio yerine geçici görevlendirmeyle CEO sandalyesine oturan Steve Jobs yıllık 1 dolar maaşa anlaşmıştı. Bu parayla Apple şirketinin en az maaş alan işçisi olarak da gelecekte rekorlar kitabına girecekti. Yapılan hamleler neticesinde Aplle’ın gelirleri gözle görülür seviyede artmaya başladı. Geçici adı altında faaliyet gösterse de Steve Jobs yıl sonunda Apple’da 30 milyon değerinde hisse satın aldı.

Steve-Jobsun-hayatında-unutamadığı-10-ani-3

 

1998 – iMac G3 satış rekorları kırdı.

Kişisel bilgisayarların görünümüne değişiklik getiren bu yeni bilgisayar standart bilgisayar tasarımlarına göre çok farklıydı. Şimdiye kadar böyle bir gövdeye ve kutuya sahip bilgisayar yoktu. İlk 5 ayda 800.000 satılan bu bilgisayar Apple’ın gelişiminin temel ürünüydü. Bu gidişle Apple 2011 yılında ABD’den daha zengin bir hale gelecekti.

Steve-Jobsun-hayatında-unutamadığı-10-ani-8

2001- sonraki ürün hangi olacak?

Müzik dönemi başlıyordu. Bu dönemde müzik sektöründe korsancılığın artması şarkı yazarlarını,sanatçıları ve müzik market sahiplerini çok rahatsız ediyordu. Bu yönde bir adım atma kararı alan Steve “1000 şarkı cebinizde” sloganı ile iPod’ların satış tarihini duyurdu. Cihaz dünya çapında 348 euroya 250 milyon adet satılıyordu.

2003- kanser teşhisi.

Takvim yaprakları 2003 ü gösterdiğinde dünyada nadir görülen bir kanser türü teknolojinin nadir insanı Steve’de bulundu. Mide altı bezi kanseri teşhisi ile ameliyat masasına yatırılan Steve’in henüz dünya ile işi bitmemişti. 1 yıl sonra durumu düzelen Steve yeniden işinin başına dönmeyi karar verir.

2007- Yeni bir telefon doğdu!

Ve işte iPhone.İlk kez 2007 yılında tanıtıldı. Bununla akıllı telefon pazarına giren Apple, bu pazarda da lider olmayı başardı.iPhone aracılığıyla “touch screen(Dokunmatik Ekran)” terimi oluştu ve bu telefonda klavye kullanımına güle güle dendi.

 

Steve-Jobsun-hayatında-unutamadığı-10-ani-5

2011- Buraya kadar …

24 Ağustos 2011 yılında sağlık sorunlarından dolayı görevinden ayrılan Steve’in yerine yardımcısı Tim Cook geldi. 5 Ekim 2011 tarihinde teknoloji dünyasının dahi adamı kansere yenik düşerek hayata gözlerini yumdu …

 

Steve-Jobsun-hayatında-unutamadığı-10-ani-6

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here