Travis Kalanick, ‘Uber’e, zamanında Steve Jobs’ un ‘Apple’a dönmesi gibi geri dönmek niyetinde

0
25

“Uber” in kurucusu Travis Kalanick, şirketin birkaç hissedarının anlattıklarına göre o, Zamanında Steve Jobs un kariyer aşamasında yaşanan geri dönüşü tekrarlama niyetinde.

Belirtmek gerekirse, zamanında “Apple” dan kovulmuş olan Steve Jobs, bir süre sonra şirkete geri dönerek onu, dünyanın önde gelen bilişim şirketi yaptı. Kalanick, bu olayı tam olarak “Uber” le tekrarlamaya niyetli gibi görünüyor.

Kalanick, şirkette yaşanan bir takım kavgalardan sonra Haziran ayında “Uber” den ayrılmak zorunda kalmıştı. Onun gitmesindeki en önemli neden, yatırımcılar tarafından yapılan baskılar oldu. Bu yılın Şubat ayında “Uber” in eski bir mensubu kendi blogunda, şirkette yaşanan cinsel taciz sorunları hakkında bir yazı paylaşmıştı. Daha sonra ise Kalanick ile ilgili yaşanan sorun büyük gürültüler yarattı. Öyle ki, Kalanick’in, Uber sürücüsüne bağırması ile ilgili video tüm internete yayılmıştı.

Hali hazırda şirketin, bir lidere ihtiyacı var. Görülüyor ki, Kalanick yeniden aynı göreve geçmek istiyor. Habere esasen Japonya’nın internet devi “SoftBank”, “Uber” in milyarlık hissesini almayı planlıyor. “Uber” in yönetim kurulu hala böyle  bir imkanın iyi bir fikir olup olmadığı hakkında düşünüyor. Öyle ki, “SoftBank”, “Uber” in birçok rakibine büyük miktarda yatırımlar yaptı. Muhtemelen Kalanick, Japonya yatırımlarını, şirketteki diğer hissedarların paylarını dağıtmak ve “SoftBank” ın başkanı Masayoshi Son-u kendi müttefiki etmek için kullanırdı. Belirtmek gerekir ki, Masayoshi Son, Kalanick’ in yeniden “Uber” e dönmesini destekleyecektir. Fakat yakın bir süre içinde Kalanick’in yeniden “Uber” e dönmesi çok düşük bir ihtimal. Çünkü şirketin yönetim şurasından kimse onu desteklemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here