Apple ‘a Dava Açıldı! Sebebi İse…

0

İOS 8 ‘de cihazlara belirtilen depolama alanından daha az alan verdiği için Apple ‘a Dava açıldı!

 

Bildiğiniz üzere yeni bir iPhone 6 ve iPhone 6 Plus aldığınızda telefonunuz söylenen bellek alanının tamamını yazılımın tuttuğu yer yüzünden kullanamıyor. Örneğin 16 GB ‘lık bir iPhone 6 aldığınızda ve cihazı açtığınızda karşınıza 12.7 GB ‘lık bir kullanım alanı geliyor. İşte kullanım alanlarının böyle büyük ölçüde azalması birçok kullanıcıya göre Apple ‘ın yaptığı bir haksızlık ve suç.

İşte bu nedenle Apple müşterisi ve iPhone kullanıcısı olan Amerikan vatantaşı Paul Orshan ve ChristopherEndara, Apple ‘ın sattığı ürünlerde yeterli dâhili bellek bulunmadığı için Apple ‘a Dava açtı.

Bu kullanıcıların iddiasına göre Apple ürünlerinde bilerek fazladan depo alanı tükettirerek, kullanıcıları iCloud kullanmaya mecbur bırakıyor. Mahkemeye yaptıkları başvuruda Apple ‘ın ürün tanıtımlarında sürekli donanım ağırlıklı bilgiler verdiğini ve bu bilgilerle kullanıcıları yanılttığını iddia eden ikili, İOS 8 hakkında gerçekçi bilgilerin verilmediğini öne sürüyor. Orshan ve Endera ayrıca yaptıkları araştırmalar ilei İOS 8 güncellemesi alan her cihazın depolama alanının ortalama yüzde 18.1 ile yüzde 23.1 azaldığını belirtmişler.

Daha önce bu davanın benzerleri  2007 yılında iPod Nano için Apple ‘a Dava açılmış, Microsoft ’a ise Surface tabletleri için açılmıştı ancak Orshan ve Endara ‘nın açtığı dava daha kapsamlı ve ciddi olarak nitelendiriliyor. Apple ‘dan ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama henüz gelmedi.