Apple’ın yüz karaları: fiyaskoya uğrayan 5 Apple ürünü

0

Günümüzün en değerli şirketlerden biri olan Apple’ın her çıkardığı ürünün rekor sayıda satıldığını düşünüyorsanız şimdiden söyleyelim ki yanılıyorsunuz. Öyle Apple ürünleri var ki, şirketin yüz karaları olarak tarihe geçmişlerdir.

apple-in-yuz-karalari-fiyaskoya-ugrayan-5-apple-urunuiPhone, iPod, iPad ve Mac gibi ürünlerden milyonlarca satıldı, sizce Apple’ın tüm ürünleri aynı ilgiye maruz kaldı mı? Tabii ki hayır. Günümüzde çeşit çeşit ürünler sunan dev şirket, birçok başarısızlıklar da yaşamadı değil.

Apple tarihinde öyle ürünler oldu ki, Apple’ın çılgın fanları bile bu ürünlere ilgi göstermedi.

1-Macintosh Portable

machintosh-portable

Apple’ın ilk bataryalı taşınabilir bilgisayarı olan Macintosh Portable, şirketin başarısız ürünleri arasına ilk sıralardan katılanlar arasında. 20 Eylül 1989’da piyasaya çıkan bu ürün büyük bir heyecan dalgası yarattı ancak iler ki zamanlarda görüldü ki tüketici satışları oldukça düşüktü. Makine kullanılmadığında klavyeyi kaplayan menteşeli bir tasarımda hızlı, keskin ve pahalı siyah beyaz aktif matris LCD ekrana sahipti. Portatif, aktif bir matris paneli kullanan ilk bireysel dizüstü bilgisayarlarından biriydi. Ancak Batarya kaynaklı hataların bi türlü bitmek bilmemesi gibi çeşitli sorunlar ile bu iş için henüz hızlı olduğunu gösterdi. Ayrıca 7300 dolarlık fiyatı ve kurşun-asit pillerden kaynaklı ağır (7.1 kg)  olmasından dolayı taşımaya elverişli olmayan cihaz “başarısız” ürünler arasında yerini aldı. Cihazın üretimi Ekim 1991’de durduruldu.

CİHAZIN BAZI ÖZELLİKLERİ

Cpu                    68HC000, low-power version of the Motorola 68000
Hız                     16 MHz
Ram                   1 MB up to 9 MB of SRAM
Rom                   256 KB
Text Modes         bitmap character fonts
Graphics Modes  640 x 400 dots
Renk                  Monochrome
Ses                    8bit stereo output
Boyut/Ağırlık      38.8 (W) * 37.7 (D) * 10.3 (H) cm / 7.1 kg
I/O Ports            Serial, Parallel, SCSI, 2xADB
Media                 1.44 MB floppy disk, optional 40 MB hard disk
İşletim Sistemi   MAC 0S 6.0.4 to 7.5.5
Güç Kaynağı       6.5V 5A kurşun asit pil

Apple PipPin

Apple’ ın zamanında bir oyun konsolu üretmiş olduğunu biliyor muydunuz?

Pippinfront

Apple Pippin, 1990’ların ortalarında Apple Computer tarafından tasarlanan bir oyun konsoluydu. 66 MHz ‘lik bir PowerPC 603 işlemcisine dayanıyordu ve Mac OS’un sınırlandırılmış bir sürümünü çalıştırıyordu. Hedef çoğunlukla oyun oynamaya yönelik ucuz bir bilgisayar oluşturmaktı, aynı zamanda bir ağ bilgisayarı olarak da işlev görüyordu. 4x CD-ROM sürücüsü ve standart bir televizyon monitörüne bağlanabilecek bir video çıkışı bulunuyordu.

Pippin

Apple kendi Pippin ‘lerini  piyasaya sürmeyi hiç düşünmemişti. Bunun yerine, teknolojiyi üçüncü şahıslara lisanslamayı amaçladılar. Bununla birlikte, bu ürünün piyasaya sürülmesi için tek Pippin lisansı alan kişi ise Bandai ‘di.

Bandai Pippin piyasaya çıktığında (1995 yılı için Japonya, 1996’da Amerika Birleşik Devletleri için) pazar, Nintendo 64, Sony PlayStation ve Sega Saturn tarafından yönetiliyordu. Bu şirketlerin ürünleri sadece oyun amaçlı tasarlandıkları için genel amaçlı olarak tasarlanan pippin den çok daha güçlü durumdaydılar.

Buna ek olarak ilk yayıncı Bandai ‘nin elinde piyasaya sürülmeye hazır çok az sayıda bir oyun yazılımı vardı. Ayrıca pahalıydı: “ucuz” bir bilgisayar olarak lanse edilmesine rağmen sadece Macintosh ile karşılaştırıldığında bu doğruydu; Örneğin, PlayStation ‘dan çok daha pahalıydı ve piyasaya sürüldüğünde 599 ABD Doları’na mal oluyordu.

1996 yılında üretilen PipPin adlı bu oyun konsolu zamanının bir adım önünde teknik özelliklere sahipti ve klasik Mac OS mimarisini içeren  Apple Macintosh platformuna dayanıyordu.

Ancak teknoloji açısından ileride olmak, daha iyi olmak anlamına gelmiyor. Aynı dönemdeki Sega Dreamcast için de benzer durum söz konusuydu ve bu hata Sega ‘nın iflas etmesine neden oldu. Pippin adlı cihaz Apple ‘ı iflas ettirmedi ama baya bir zarar da verdi. 100 bin adet üretilen cihazın sadece yarısı satılabildi. Cihazda oynanması mümkün olan bir oyun adı sorarsanız şayet, inanın ben de bilmiyorum.

Motorola ROKR – iTunes Phone

Apple’ın ilk telefonunun iPhone olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

2004 yazında ilk iPhone’u tanıtmaya neredeyse üç yıl kala Apple, “iTunes müzik çaları Motorola’nın yeni nesil cep telefonlarına ekleme” konusunda bir anlaşma yaptığını açıkladı. Böylece Motorola ROKR E1 doğdu ve Steve Jobs tarafından “iTunes telefonu” yılı olarak adlandırılan 2005 yılının eylül ayında gururla sunuldu. Fakat sadece bu sözlerle yetinmeyin, aşağıda o sunuşun bir videosu var.

Steve Jobs’un sözleriyle Motorola ROKR E1 “oldukça harika” , “telefonunuzda bir iPod shuffle’ı” ve “oldukça iyi stereo hoparlörlerin bulunduğu” olarak sunuldu. Kullanıcılar 100 şarkıya kadar iTunes şarkıları kaydedebiliyorlardı ve ITunes oynatıcıya anında erişmek için özel bir düğme bile vardı.

Bunun yanında E1, 176 x 220 piksellik bir 1.9 inç TFT renkli ekran, bir VGA kamera ve microSD kart desteği gibi özellikler de taşıyordu. ITunes’lu Motorola ROKR E1, yalnızca Cingular (şimdi AT & T) tarafından 249.99 $ (iki yıllık sözleşme anlaşması ile) satıldı ve tam olarak bir başarı sağlayamadı.

İlk iTunes destekli telefon olan ROKR, kullanıcı düşmanı arayüzü ile çok başarısız bir telefon oldu.

Sonunda, Apple ve Motorola, ilk iPhone modeli Ocak 2007’de ilan edilmeden önce ortaklıklarını sona erdirdi.

ROKR modeli ile nasıl telefon üretilmeyeceğini öğrenen Apple, birkaç yıl sonra iPhone modelini üretti.

QuickTake, Apple

Dijital fotoğraf dünyasına hızlı bir giriş amacı taşıyan Apple QuickTake, hayal kırıklığı yaratan Apple ürünleri arasında az bilinen ürünlerden biridir. Hatta bir çok insan Apple’ın dijital fotoğraf makinesi ürettiğini bile bilmiyor. QuickTake, Apple’ın “zamanından önce” ki hamlelerinden biridir. Dünya analog çağını yaşarken gelen bu hamlenin sonucu maalesef istenilen sonuç gibi olmadı. (Gördüğünüz gibi, ilk olmak da, her zaman iyi değil) QuickTake 100, 150 ve 200 isimli modelleri ile 1994-1997 yıllarında piyasaya sürülen ürün Kodak ve Fujifilm ortaklığı ile üretilmiştir. Cihazların çektiği resimlerin kalitesi ise inanmak zor olsa da 0.3 megapiksel idi.

Apple QuickTake 100, korkunç görüntüler üretmek için üretilen korkunç bir makine oldu.

Bazen o ünlü “gelecek bulanık bir resimdir” sözü. Apple’ın QuickTake tarafından üretilen 0.3 megapiksellik görüntüye bakıldığı zaman bu söz gerçekten de doğruydu.

1994 yılında piyasaya sürülen QuickTake tam anlamıyla rafa kalktı. Hantal devasa bir dürbün gibi görünüyordu. Önizleme ekranı yoktu, bu nedenle fotoğraf makineniz dolduğunda – en yüksek çözünürlükte sadece sekiz resimden sonra – fotoğraflarınıza bakmak için makinanızı Mac’inize takmanız gerekiyordu.

Posta pulunun ötesine geçmeyecek kadar büyütülebilen resimler çok keskin değildi. Fotoğrafçılar, dijital dosyaların hiçbir zaman filmin ayrıntısını kaydetmediklerini iddia ettiler.

Üç model ve üç yıllık mütevazı satıştan sonra, QuickTake 1997 yılında Steve Jobs şirkete geri döndüğünde diğer bilgisayar dışı ürünlerle birlikte hurdaya çıkarıldı.

Pippin gibi QuickTake kameralar da Apple tarafından tasarlanmamıştı. QuickTake 100 ve 150 Kodak tarafından üretilmişlerdir. Fujifilm, daha sonraki zamanlarda gerçek olarak bir fotoğraf makinesine benzeyen ve arka tarafta ön izleme ekranı bulunan QuickTake 200’ü üretti.

Fujifilm, QuickTake 200’ü Apple için hazırladı ve bir önizleme ekranı, odaklanma ve pozlama denetimleri ile tanıdık bir fotoğraf makinesi hissi ekledi.

Yirmi yıl sonra, Apple iPhone’daki sofistike kamerasıyla fotoğrafta devrim yaratıyor ve kameraların nasıl çalışması gerektiği konusundaki geleneksel fikirleri sarsıyor. Ve bu, Apple’ın en büyük ürün arızalarından biri olarak kabul edilen QuickTake için geçmişi biraz düzeltmeye yardımcı olabilir.

iTunes Ping

Apple’ın son yıllardaki başarısızlıklarından biri de iTunes Ping adlı sosyal servis platformu oldu. iTunes üzerinden çalışan, müziğe yönelik sosyal ağ 2010 yılında sunuldu ve genel olarak 1 milyon kayıtlı kullanıcı sayısına ulaştı. Dünya üzerinde milyonlarca iOS cihaz ve Mac kullanıldığı gözönüne getirildiğinde ise 1 milyon kullanıcı sayısının çok düşük kaldığı bilinen bir gerçek olarak ortaya çıkıyor. Müziğe yönelik bir sosyal ağ projesi olan iTunes Ping’de, sanatçıları takip etmek, platformda hangi müziklerin dinlediğini görmek gibi özellikler vardı. Özetle, bugün Spotify’ın başardığını iTunes Ping’in o zaman başaramadığı görüldü. Başarısız olan servis kullanıma verildiği 2010 yılından 2 yıl sonra, 2012 yılında kapatılmıştır.