“Facebook” modüler akıllı telefon üretecek

0

“Facebook” tarafından yapılan bir patent başvurusu, şirketin modüler akıllı telefonlar üretmek için çalışmalar yaptığını ortaya çıkardı. “Google” tarafından geliştirilen ve parçaları çıkarılıp takılabilen akıllı telefon projesi Project Ara, sektörde büyük bir heyecan uyandırmış olsa da, maalesef başarılı olamadı ve çalışmalar durduruldu.

Project Ara sonrasında Facebook’un akıllı telefon projesini üstlenmek istediğine dair söylentilerin gerçek olduğu, şirket tarafından yapılan bir patent başvurusu ile büyük oranda doğrulanmış oldu.

Facebook, Project Ara takımını büyük oranda tamamladı!

Facebook, Perşembe günü gerçekleştirdiği patent başvurusunda modüler elektromekanik bir cihaz olarak ifade ettiği ürünün mikrofon, dokunmatik ekran, GPS ve hatta telefon işlevine sahip olduğunu ifade ederken, ürünün karşımıza nasıl çıkacağını açıklamaktan çekiniyor.

Project Ara’ nın sonlandırılması ile birlikte bu takımda yer alan onlarca mühendisi bünyesine dahil eden Facebook, Building 8 adlı takımın başına daha önce DARPA’ da yönetici görevinde de çalışan Regina Dugan’ ı getirdi.

Modüler akıllı telefonlar ile kullanıcıların yeni modellere geçiş yapmasına gerek kalmadan, kamera ve ekran gibi donanımlarını değiştirebilmesi hedefleniyor. Ancak, bu teknolojinin günlük yaşam için uygun hale gelmesi çok uzun bir zaman alacak gibi görünüyor.

Çünkü farklı donanımlar arasında uyum sağlanması için özellikle yazılım tarafında oldukça iyi ve bağımsız çalışabilen bir altyapıya ihtiyaç var.