Galaxy S9 hakkında ilk bilgiler

0

 

“Samsung” un önümüzdeki yıl piyasaya sunacağı Galaxy S9 ve Galaxy Note 8 modellerinde kullanılacak işlemciler hakkında ilk bilgiler gelmeye başladı.

Galaxy S8 cihazlarda Exynos-un 9 serisinden Exynos 8895 çipsetini kullanan Samsung, Galaxy S9 ile yine Exynos serisi işlemcilere sadık kalacak gibi görünüyor. Gelen bilgilere göre Samsung, Galaxy Note 8-de Exynos-un yeni 9610 çipsetini kullanacak.
Exynos 9610 çipset 2.4 GHz de çalışacak dört Cortex-A73 çekirdeğinden güç alacak. İşlemcilerin sekiz çekirdekli olacağı da biliniyor ve kalan dört çekirdeğin Cortex-A53 olarak tercih edileceği hakkında konuşuluyor.

Çipsetde grafik arayüzü olarak da Mali-G71 kullanılacak ve bu da Exynos 8895 e oranla büyük bir güncelleme anlamına geliyor. Fakat bu çipsetin Galaxy S9-da mı yoksa Galaxy Note 8’de mi kullanılacağı konusunda bir kararsızlık var gibi görünür.Çünki gelen açıklamalara göre Samsung, Galaxy S9-da şimdilik hiçbir detayı belli olmayan gizemli Exynos 9810 çipsetine yer verebilir. Uzun süredir Galaxy S9 ve Galaxy Note 9 cihazlarında 7nm lik çipsete geçiş yapılacağı hakkında konuşulduğu için Exynos 9810-un Exynos 9610 modelinden en önemli farkı da bu olabilir.

Son olarak da Samsung’un altı çekirdekli Exynos 7885 modeli üzerinde de çalışmalarını sürdürdüğünü belirtelim. 14nm lik bu çipsetde iki Cortex-A73, dört adet de Cortex-A53 kullanılacak ve bu çekirdekler 2.1 GHz de çalışacak.
Söz konusu bu işlemcinin de Samsung un Galaxy A7 modelinde kullanılacağı tahmin ediliyor çünkü geçtiğimiz günlerde çeşitli benchmark testlerinden görseller ortaya çıkmış ve A7-de 2.1 GHz de çalışan bir işlemci görülmüştü.