Google Gözünü Uzaya Dikti!

0

Google Elon Musk ‘un hayali olan SpaceX İnternet projesine yaptığı 1 milyar dolarlık yatırımı sonuçlandırdı…

Google Gözünü Uzaya Dikti!

Google ‘un tüm dünyaya küresel internet sağlamak için çalışmalar yaptığını ve bu konudaki projelere büyük destek verdiğini daha önce de gözlemlemiştik. Ama bu seferki destek büyük yankı uyandıracak cinsten. SpaceX CEO ‘su ElonMusk ‘un en büyük hayallerinden biri olan, uydular aracılığı ile dünyaya küresel internet hizmeti sunmayı hedefleyen projeye dev arama motorundan yüksek miktarda destek geldi.
The Wall Street Journal ve The Information ‘un verdiği bilgiye göre Google bu projeye yapmayı planladığı 1 milyar dolarlık yatırımı sonuçlandırdı. Belirli bir ismi olmayan projede şimdiye kadar yaklaşık 50 çalışan, 700 küçük uyduyla hedefe ulaşmak için çalışmalar yapmaktaydı. Özellikle kırsal ve gelişmekte olan bölgelere sağlayacağı faydalarla dikkat çeken bu projeye Google ‘ın yatırım yaptığı haberleri SpaceX tarafından reddedilse de yakın zamanda yatırım detaylarının paylaşılması bekleniyor.

Mark Zuckerberg, Richard Branson gibi milyarderlerinde benzer projeler yürüttüğünü hatırlatalım. Richard Branson ‘da ElonMusk gibi uydu temalı fikri desteklerken, Zuckerberg bu hayali dronelar ile gerçekleştirmeyi hedefliyor. Google ‘ın da yıllardır balonlar yardımıyla kırsal kesimlere internet sağlamak için bir proje üstünde çalıştığını düşünürsek bu yatırımın şirket için oldukça önemli ve değerli olacağı çıkarımını kolaylıkla yapabiliriz. Bakalım hangi ünlü milyarder bu hayali ilk olarak gerçekleştirecek? Bekleyip göreceğiz…
Google’ın uygulamaya soktuğu ve iletişimde dil sorununu büyük ölçüde çözen hamlesini