Görme engelliler için devrimci bir yenilik geliyor

0

Görme kabiliyetini kaybetmiş insanlar için hazırlanmış az sayılı cihazlardan biri olan bu saat, gerçekten de kendi alanda devrimci bir yenilik olarak kabul edilebilir. “The Dot” olarak adlandırılan bu akıllı saat hem ucuz hem de kullanımı gayet rahat.

blind-people-braille-smartwatch-dot

Dünyada yaklaşık 285 milyon kişiden fazla görme özürlü insan yaşıyor ve bu insanların önemli bir bölümünü güzel bir haber bekliyor. Güney Kore’nin “Dot” firması dünyada ilk kez Braille alfabeli bir saat hazırladı. En önemlisi ise bu saatin 21. yüzyıl teknolojisine sahip olması.

blind-people-braille-smartwatch-dot-5

The Dot ,4 aktif Braille özelliğini kullanarak gelen mesajları kullanıcılarına iletiyor ve kullanıcılar karakterlerin değişim hızını kendileri düzenleyebiliyorlar. The Dot, Bluetooth üzerinden akıllı telefonlara bağlanabiliyor ve her herhangi bir Uygulamayı ve ya servisten gelen mesajları algılayabiliyor.

 

blind-people-braille-smartwatch-dot-2

Kullanıcılar kenardaki düğmeler aracılığıyla basit mesajlar da gönderebiliyorlar. Aynı zamanda bu akıllı saatin açık API desteği de var. Yani, özel olarak bu saat için Uygulamalar hazırlamak ve mevcut uygulamaları da saate eklemek mümkün.

blind-people-braille-smartwatch-dot-7

Bir süredir görme özürlü insanlar için çeşitli dijital ürünler üretiliyor ancak, bunların çoğu ses yoluyla çalıştıkları için çeşitli sorunlara neden olabiliyorlardı. Çünkü, kullanıcılar ya kulaklık takmaya ya da diğer seslerden uzaklaşıp sessiz bir yer bulmaya çalışıyorlardı aksi durumlarda ise çevredeki tüm insanların duyacağı bir sesle konuşmaya mecbur kalıyorlardı. Braille alfabesi kullanan başka cihazlar da var. Fakat bu cihazlar da hem çok pahalı hem de bir o kadar rahat değil. Görme yeteneğini kaybeden insanlardan sadece yüzde 5 lik bir kısmı bu cihazlardan kullanabiliyor.

blind-people-braille-smartwatch-dot-8

 

The Dot 3 yıldır hazırlık aşamasındaydı. Yakın bir zamanda 140 bin destekçisine saatleri ulaştırmaya başlayacaklardır. (Ayrıca Stevie Wonder‘in de kendi müşterilerinden biri olduğunu iddia ediyorlar.) Şirket Mart ayından başlayarak 2017 de yaklaşık 100 bin, gelecek yıl ise kalan 40 bini destekçilerine ulaştırmayı planlıyor.