Hackerlar, oyuncaklar aracılığıyla insanların bilgilerini çalmaya başladı

0

Son dönemde sayıları oldukça artan elektronik ve akıllı olarak adlandırabileceğimiz oyuncaklar, hacker’ların yeni hedefi oldu.

hackerlar-oyuncaklar-araciligiyla-insanlarin-bilgilerini-calmaya-basladi

Günümüz dünyasında sizin de bildiğiniz gibi bir çok cihaz akıllı cihaza dönüşürken bu akıllanma furyasından oyuncaklar da geri kalmadı. Çeşitli firmaların ürettikleri bir çok oyuncak, artık akıllı telefonlardan kontrol edilebiliyor hatta kamera ve ses desteği sayesinde, işte olurken bile çocuğunuzu en sevdiği Ayıcığı üzerinden takip edebilmenizi sağlıyor. Bu noktada verileri çalmak için önemli bir araca dönüşen elektronik ya da akıllı olarak adlandırabileceğimiz oyuncaklar, hackerların yeni favori ürünleri olmaya başladı. Özellikle “CloudPets” adlı firmanın ürettiği oyuncaklardan bilgileri çalmaya başlayan hackerlar, 800.000 hesabın bilgilerini ve 2.2 milyondan fazla ses kaydını çaldığı söyleniyor.

hackerlar-oyuncaklar-araciligiyla-insanlarin-bilgilerini-calmaya-basladi-2

“Cayla” adlı Alman firmanın oyuncaklarında da yaşanan benzer sıkıntılar akıllı telefondan kontrol edilebilen, internet erişimi olan bu oyuncaklar için oluşturulan hesapların güvenlik açısından zayıflığından kaynaklanmakta. Böylece hesap bilgilerini çalan hacker’lar, bazı aileleri bitcoin karşılığında hesap bilgilerini geri alabilme gibi bir işe girişirken, bazı ailelerde olan tek şifre merakı sayesinde bu oyuncaklara ait hesap şifresi ile evdeki bir çok cihaza erişim elde ettikleri ortaya çıktı. Sonuç olarak, eğer evinizde CloudPets ve Cayla markalı oyuncaklardan varsa ve bu firmalara ait hesaplarınız varsa gözden geçirmenizde, en azından zor bir şifre koymanızda fayda var .