Karşınızda Transparan Akıllı Telefon

0

Japonya’da ilk kez kendini gösteren Firefox OS, şeffaf gövdeye sahip olan özel tasarım Fx0 modeli ile satışa çıkmış durumda.

Karşınızda Transparan Akıllı Telefon

Firefox’un kendi mobil işletim sistemi Firefox OS kullanan akıllı telefon modellerini arada bir duyuyoruz. Ama böylesi genelde akıllı telefonlarda bile pek görülmez. Japonya ’da piyasaya ilk kez sunulan “Fx0” isimli Firefox telefon şeffaf bir gövdeye sahip.
Mozilla’nın duyurusunu yaptığı Fx0 modeli, Japon operatörlerden KDDI tarafından piyasaya sunulacak. Ünlü Japon tasarımcı TokujinYoshioka tarafından tasarlanan telefon, LG’nin G3 cihazına benziyor. Bu çok normal, çünkü LG, bu modelde Firefox’un gizli ortağı da denilebilir.
Firefox Fx0 akıllı telefon 4.7inç’lik bir ekrana, 1.2 GHz Snapdragon 400 işlemciye, 1.5 GB belleğe, 16 GB depo alanına ve 2,370 mAh gücünde bataryaya sahip. Bu da onu teknik özellikleri itibarı ile orta seviye bir telefon yapıyor. Ama Firefox OS’in modern akıllı telefonlar kadar çok kaynak istemediği düşünülürse, belki de yeterli olabilir. Ayrıca telefonda NFC, LTE 4G desteği gibi yeni özellikler de ilk kez Firefox OS’e geliyor.
Firefox Fx0 modeli bugünden itibaren Tokyo ’da sınırlı sayıda satışa çıktı. 6 ocak 2015’den itibaren de Japonya’da her yerde satılmaya başlanacak. Ayrıca KDDI’nin açtığı au-Fx web sitesinden hem ayrıntılı bilgi veriliyor, hem de geliştiriciler bu yeni işletim sistemine uygulama yazmaya davet ediliyor.