Softbank CEO’sundan korkunç iddia: Robot sayısı, 30 yıl içinde İnsan nüfusunu Geçecek!

0

Japonların dünyaca ünlü telekomünikasyon ve internet şirketi olan Softbank’ın CEO’su Masayoshi Son, akıllı robotların sayısının 30 yıl içinde insan nüfusundan fazla olacağını söyledi.

softbank-ceosundan-korkunc-iddia-robot-sayisi-30-yil-icinde-insan-nufusunu-gececek

Barcelona’daki Dünya Mobil Kongresi’nde teknolojinin gelecekte hangi yönde gelişeceğine dair görüşlerini paylaşan Softbank’ın CEO’su Masayoshi Son, “Gelecek 30 yıl içinde ayakkabılarımızda olacak olan çipler, beynimizden daha akıllı olacak. Bu çiplerin üzerine basacağız ama onlardan daha geride olacağız” dedi. Bugün ortalama bir insanın IQ sunun 100 civarlarında olduğu, Albert Einstein ve Leonardo Da Vinci gibi kişilerde de 200’e kadar çıktığını söyleyen Son, bu kişilerin dahi olarak değerlendirilmesine karşılık robotların IQ sunun zamanla 10 bine kadar çıkabileceğini bildirdi. Bunu “süper zekanın doğuşu” olarak tanımlayan Son, “evet, bu gerçek olacak” dedi.

Akıllı robotların 30 yıl içinde insan nüfusundan daha fazla sayıda olacağını, görüntülerinin ve boyutlarının insanlarla benzerlik göstereceğini söyleyen Son, bazı robotların uçacağını yüzebileceklerini, bazılarının iki ayağının, bazılarının ise yüzlerce ayağa sahip olabileceğini söyledi.

Robotların ne tür bir tehlike oluşturabilecekleri konusunda da görüşlerini ifade eden Son, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Bence bu süper zeka bizim ortağımız olacak. Eğer bunları doğru kullanmazsak bu bir risk oluşturabilir. Buna karşı robotları doğru işler için kullanırsak bunlar daha iyi bir yaşam için ortaklarımız olabilir “.