Xperia ile Alzheimer Araştırmalarına Destek Olabilirsiniz!

0

Folding@Home, yıllardan beri sürdürülen bir proje

Xperia ile Alzheimer Araştırmalarına Destek Olabilirsiniz!

Şimdiye kadar daha çok PS3’lerimizi, işlemcilerimizi ve ekran kartı yongalarımızı kullanan uygulama, proteinlerin nasıl katlandıklarını simule ederek; proteinin moleküler seviyede oluşumunu ve değişimini gösteriyor. Peki bu ne işe yarıyor ve işlem nasıl yürütülüyor?
Protein katlama işi, bir kaç milisaniyede olan bir şey. Bu da, en hızlı laboratuvar bilgisayarının bile işlem için yavaş kalmasına nedne oluyor. Araştırmacılar bunun üstesinden ya daha hızlı bir bilgisayar kullanarak; ya da çok daha efektifi,

“distributed computing” denen yöntemle gelebiliyorlar. Distributed computing, pek çok bilgisayarın katılımı sonucu kollektif bir bilgisayar gücünün ortaya çıkarılmasıyla meydana geliyor. Böylelikle işlem için aşırı güçlü ve tek bir bilgisayara gerek kalmıyor.
Sony, yapılan yeni işbirliğiyle birlikte Xperia telefonları da Folding@Home projesine dâhil etti. Daha öncePlayStation 3 ile böyle bir adım atan ve konsol ile rekor kapasitede işlem yapılmasına önayak olan Sony , oyunaXperia’ları da dahil ederek Folding@Home’u farklı bir boyuta taşıdı diyebiliriz. Elbette PS3’e göre çok daha az bir işlem kapasitesine sahip olacak telefonlar; ancak ne olursa olsun, getirecekleri ek performansla projeye epey katkı sağlayacaktır Xperia’lar.
Protein katlanmasının simule edilmesi, Alzheimer gibi hastalıkların oluşma sebebini ortaya çıkarmak için elzem. Bilim adamları bu katlanma sürecini izleyerek, bu tür hastalıkların niçin ortaya çıktığı konusunda fikir yürütüyorlar.
Şu anda beta aşamasında olan uygulama, Xperia Z serisi, Xperia T3, T2 Ultra, M2 Aqua ve C3 için geçerli. En azından şimdilik. Uygulamanın çalışma prensibi de oldukça başarılı. Xperia için Folding@Home, telefon hem WiFi açıkken, hem de şarjdayken çalışıyor. Kısacası kullanıcıyı zor durumda bırakabilecek tüm durumlardan arındırılmış.
Xperia Z3’ün en önemli özelliklerinden biri, bataryasının epey uzun süre dayanmasıydı. Peki bu iddiasında ne kadar başarılı bu telefon? Cevabı öğrenmek için buraya tıklayabilir;